Nedavno je, Fedora Project tim je objavio novo izdanje svoje distribucije, Fedora Linux 42. Ovo izdanje sa sobom donosi mnoštvo novina, poboljšanja u performansama distribucije, ažuriran set paketa te novi Linux kernel. Iako je podrška za aktuelno izdanje Fedora Linux 40 distribucije okončano još u maju ove godine, ona je i dalje u upotrebi. Ipak, nadogradnja na novu Fedorinu verziju je preporučena, a ista će Vam omogučiti da iskusite sve novine koje dolaze sa Fedorom 42. U ovom članku, pogledajte kako izvesti nadogradnju Fedora Linux 40 distribucije na Fedora Linux 42.
Novosti s portala - Priručnik 'Zorin OS i Prvi koraci sa Linuxom' dostupan na PayHip storu
Kako smo objavili da je portal BH-Linux.com dobio nedavno svoj oficijelni store na PayHip platformi, želimo vas obavijestiti da je na storu dostupan u prodaji priručnik ‘Zorin OS & Prvi koraci sa Linuxom’. Do priručnika možete doći klikom na baner sa portala, nakon čega ćete biti preusmjereni na stranicu gdje možete obaviti kupovinu priručnika. Više detalja u videu ispod.
Novosti s portala - Portal BH-Linux.com dobio svoj PayHip store
Nakon nekog vremena portal BH-Linux.com je dobio svoj oficijelni shop ili store. Store se nalazi na platformi PayHip.com a posjetom stora, možete vidjeti sve digitalne proizvode, priručnike, aktuelne kurseve koji slijede itd. Za sada možete kupiti priručnik ‘Zorin OS i Prvi koraci sa Linuxom’ te time podržati rad ovog portala. Više detalja u video prilogu.
LIVE STREAM - Prezentacija priručnika 'Zorin OS i Prvi koraci sa Linuxom'
U današnjem lajvu, predstavljen je priručnik ‘Zorin OS & Prvi koraci sa Linuxom’, prvi domaći Linux priručnik u našoj zemlji. Kroz ovaj lajv, pomenute su tematske cjeline kojim se priručnik bavi, odgovoreno je na nekoliko pitanja i odgovora koji se tiću samog priručnika te način na koji se priručnik može poručiti. Kompletan lajv, možete pogledati u videu ispod.
Online kurs "Linux za početnike" - Pitanja i Odgovori
Portal BH-Linux.com organizuje svoj prvi online kurs “Linux za početnike” gdje imate priliku da u nekoliko sedmica savladate vaše prve korake sa Zorin OS distribucijom, Linux-om i njegovim komandama. U ovom članku ću odgovoriti na sva vaša pitanja koja se tiću ovog kursa, a koja bi mogla da Vas motivišu da se prijavite.
Kome je namjenjen ovaj kurs?
Kurs “Linux za početnike” namjenjen je svima koji nikada nisu koristili neku od Linux distribucija niti znaju šta je to Linux. Kurs je zamišljen sa pretpostavkom da polaznici imaju ili nemaju nikakvo prethodno znanje Linux-a, terminologije, Linux distribucija i komandi, te su voljni kroz ovaj kurs da savladaju svoje prve korake, kako bi nastavili dalje učiti i širiti svoje stećeno znanje.
Šta ću sve naučiti na ovom kursu?
Kroz ovaj kurs imate priliku da savladate vaše prve korake sa Linux-om kroz instalaciju Zorin OS distribucije. Naučit ćete kako preuzeti Zorin OS distribuciju, kako kreirati butabilnu USB instalaciju, upoznat ćete se i sa načinom upravljanja ovom distribucijom, instalacijom aplikacija kroz ‘Software Center’ i ‘apt-get’ menadžer paketa. U drugom dijelu kursa ćemo se upoznati sa Linuxom i hijerarhijom njegovog podatkovnog sistema, pokrit ćemo i naučiti rad sa osnovnim setom komandi. Naučit ćete manipulaciju i upravljanje datotekama, dozvolama i vlasnicima nad datotekama i direktorijima, korisnicima i korisničkim grupama, procesima itd.
Gdje mogu primijeniti znanje nakon ovog kursa?
Znanje koje steknete na ovom kursu, moći ćete uspješno primijeniti za samostalnu instalaciju, upravljanje i korištenje bilo koje Linux distribucije koju budete nakon ovog kursa odabrali. Imat ćete jako dobro razumijevanje Linux okruženja, njegovih komandi te ćete iste komande moći uspješno primjenjivati u radu sa datotekama i direktorijima, instalacijom aplikacija i paketa kroz ‘apt-get’ menadžer paketa, rješavanje osnovnih problema u radu vaše distribucije itd. Povrh svega, bit ćete u mogućnosti prijaviti polaganje ‘Linux Essential’ certifikata, kompanije ‘Linux Professional Institute’ te sa znanjem kojeg steknete na ovom kursu, trebali biste ispit položiti iz prve te time steći vaš prvi Linux certifikat.
Ko je trener na ovom kursu?
Trener ovog kursa je Amar Tufo, 30-godišnji iskusni Linux korisnik, izvršni urednik i osnivać BH-Linux.com, prvog domaćeg Linux portala u Bosni i Hercegovini, saradnik i dopisnik nekoliko Linux portala, Linux Essential certified, te budući GNU/Linux administrator.
Jesu li materijali dostupni za ovaj kurs?
Materijali su dostupni za ovaj kurs te oni uključuju priručnik ‘Zorin OS & Prvi koraci sa Linuxom’, prvi domaći Linux priručnik u našoj zemlji. Materijali su napisani tako da se mogu koristiti isključivo kao materijal za kurs te polaganje gore pomenutog ‘Linux Essentials’ certifikata.
Koliko košta cijena ovog kursa?
Cijena kursa “Linux za početnike” iznosi oko 60 KM, a u istu cijenu je uključen i priručnik “Zorin OS & Prvi koraci sa Linuxom” materijali.
Kako mogu dobiti materijale za kurs?
Kada se jednom prijavite na kurs “Linux za početnike” te izvršite uplatu putem “PayPal” linka, na vaš mail ćete dobiti potvrdu prijave i uplate, zajedno sa materijalima za kurs.
Kako se mogu prijaviti na kurs?
Ukoliko ste zainteresovani za kurs “Linux za početnike”, možete izvršiti vašu prijavu na sljedeći mail: portalbhlinux@gmail.com. Vaša prijava mora sadržavati sljedeće podatke: Vaše ime i prezime, datum rođenja, vašu adresu sa naznakom “Prijava za kurs – LINUX ZA POČETNIKE”. Jednom kada zaprimim vašu prijavu, odgovorit će Vam se u roku od 24 sata.
Kako mogu uplatiti za kurs?
Vaše uplate za kurs “Linux za početnike” možete uplatiti na sljedeći žiro račun: 1322602028623008; primalac Amar Tufo, adresa: Duranovići br8 71244 Tarčin, sa naznakom: 'UPLATA ZA KURS LINUX ZA POČETNIKE'.
Koliko će trajati ovaj kurs?
Trajanje kursa “Linux za početnike” iznosi oko dva mjeseca gdje će polaznici imati priliku da se upoznaju sa svim temama kako bi što bolje razumjeli gradivo, teme, te praktične vježbe kojima će demonstrirati svoje znanje.
Koliki je broj polaznika?
Kako portal BH-Linux.com drugi put organizuje kurs “Linux za početnike”, broj polaznika prve grupe je 20.
Kada mogu da se prijavim i da li ima neki rok za prijavu?
Trenutno ne postoji tačan vremenski period za prijavu, te stoga pozivam sve zainteresovane polaznike kursa, da pošalju svoju prijavu. Prijave na kurs će biti završene onog momenta kada se zaokruži broj polaznika prve grupe.
Kako je koncipiran kurs?
Kurs “Linux za početnike” je zamišljen tako da se bavi više praktičnim zadacima a što manje teorijom. Teorija će biti pokrivena u lekcijama što je kraće moguće kako bi polaznici razumijeli cilj same lekcije, a naglasak će biti na praktičnim zadacima i vježbama kako bi polaznici demonstrirali stećeno znanje. Svaka lekcija ima po nekoliko pitanja i odgovora, te po nekoliko praktičnih zadataka koje je potrebno samostalno riješiti kako biste uspješno kompletirali lekciju/temu.
Hoću li dobiti certifikat nakon kursa?
Nakon uspješnog kompletiranja kursa “Linux za početnike”, svi polaznici će dobiti certifikat o uspješnom kompletiranju/odslušanju sa svojim imenom i prezimenom, te logotipom portala “BHL-inux.com”. Certifikat je visoke rezolucije te će isti biti isporučen u .PDF formatu kojeg možete podijeliti na Vašim društvenim mrežama.
Kako izgleda certifikat kursa?
Šta kažu prijašnji polaznici kursa “Linux za početnike”?
RECENZIJA | Zorin OS i prvi koraci sa Linuxom - PRIRUČNIK
Priručnik ‘Zorin OS & prvi koraci sa Linuxom’ je od nedavno dostupan te je isti pušten u prodaju. Vrijedi svakako naglasiti da se radi o prvom ovakvom priručniku u našoj zemlji, koji se bavi prvim koracima kroz jednu Linux distribuciju i njegovo okruženje, i to na domaćem jeziku. A da se radi o zaista vrijednom priručniku, u nastavku pročitajte recenziju koju je dao profesor matematike i informatike, mr. sc. Vedad Varupa. Recenziju prenosimo u cijelosti.
Dostupan je priručnik 'Zorin OS & prvi koraci sa Linuxom' - Evo detalja
Nakon nekog vremena rada, dostupan je u prodaji, moj prvi domaći Linux priručnik na temu ‘Zorin OS & prvi koraci sa Linuxom’. Na ovom priručniku radio sam oko četri mjeseca, a isti je upravo spreman. U ovom članku, kroz seriju pitanja i odgovora, možete saznati sve o ovom priručniku.
U pripremi je moj prvi Linux priručnik 'Zorin OS & prvi koraci sa Linuxom'
Nakon nekog vremena rada, u prodaji će uskoro biti dostupan moj prvi domaći Linux priručnik na temu ‘Zorin OS & prvi koraci sa Linuxom’. Na ovom priručniku radim već neko vrijeme, a isti je skoro gotov. U ovom članku, kroz seriju pitanja i odgovora, možete saznati sve o ovom priručniku.
1. Ukratko o priručniku ‘Zorin OS & prvi koraci sa Linuxom’?
-----------------------------------------------
Priručnik ‘Zorin OS & prvi koraci sa Linuxom’ je prvi domaći priručnik koji se bavi tematikom Linux-a i jedne Linux distribucije. Kroz ovaj priručnik, čitatelji imaju priliku da se po prvi put upoznaju sa Zorin OS distribucijom, njenim osnovnim informacijama, praktičnom instalacijom kroz virtualnu mašinu, te samo kretanje i upravljanje kroz Zorin OS distribuciju. Pored toga što ćete imati priliku da se detaljnije upoznate sa Zorin OS distribucijom, ovaj priručnik ima također i cilj da Vas dalje motivira da dublje zaronite u Zorin OS, njegov ekosistem, terminal i Linux komande kako biste ojačali vaše Linux vještine te od početnika, izrasli u iskusnog Linux korisnika koji će imati dovoljno znanja da iskuša i naprednije Linux distribucije.
2. Kome je namjenjen ovaj priručnik?
Tijekom pisanja ovog priručnika, vodio sam se time kako kod nas nema puno Linux korisnika ali zato sigurno ima onih koji su voljni započeti svoje prve korake sa Linuxom, samo što ne znaju odakle da krenu. Stoga je ovaj priručnik namjenjen prvenstveno svima onima koji se prvi put susreću sa Linuxom i Linux distribucijom kakva je Zorin OS, a kroz ovaj jedinstveni priručnik, putovanje i savladavanje prvih koraka sa Linuxom, bit će zaista jedinstveno iskustvo iz kojeg ćete puno toga naučiti.
3. U kojem formatu je dostupan ovaj priručnik?
Priručnik ‘Zorin OS & prvi koraci sa Linuxom’ napisan je ponosno koristeći Debian GNU/Linux 12 & Libre Office Writer program, a isti je dostupan u .pdf formatu visokog kvaliteta.
4. Kako poručiti ovaj priručnik?
Priručnik ‘Zorin OS & prvi koraci sa Linuxom’ možete poručiti ili rezervisati na e-mail adresu bhllinux@gmail.com sa naznakom ‘PRIRUČNIK’; a pošto jednom uplatite naznačenu cijenu, na vaš e-mail će biti isporučena kopija priručnika u .pdf formatu.
5. Koja je cijena ovog priručnika i kako izvršiti uplatu?
Priručnik ‘Zorin OS & prvi koraci sa Linuxom’ košta 45 KM, a vašu uplatu možete izvršiti putem PayPal-a na sljedeći link https://www.paypal.com/paypalme/tufoamar
6. Ko distribuira ovaj priručnik?
Priručnik ‘Zorin OS & prvi koraci sa Linuxom’ distribuira te objavljuje portal BH-Linux.com (www.bh-linux.com), prvi domaći bh. Linux portal u Bosni i Hercegovini.
7. Od koliko se strana sastoji priručnik?
Priručnik ‘Zorin OS & prvi koraci sa Linuxom’ se sastoji od ukupno 80 stranica.
8. Kako izgleda naslovna stranica?
Imate dodatnih pitanja?
Ukoliko imate dodatnih pitanja oko samog priručnika, onda mi slobodno pošaljite upit na e-mail portalbhlinux@gmail.com a ja ću rado odgovoriti sva vaša pitanja.
Kako instalirati Virtual-Box na Debian GNU/Linux 12?
Virtual Box je izuzetno korisna aplikacija koja omogućava virtualizaciju ili pokretanje drugog operativnog sistema ili Linux distribucije na računaru ili laptopu. Uslov za virtualizaciju jesu svakako sistemske karakteristike domaćina, pa onoliko koliko su one dobre, toliko dobro će raditi i sama virtualna mašina. U ovom članku pogledajte kako instalirati Virtual-Box na Debian GNU/Linux 12?
KORAK 1: Preuzimanje Virtual Box GPG kljuća na Debian 12
Prvi korak je preuzimanje Virtual Box GPG kljuća na Debian 12. To radimo sljedećom komandom.
KORAK 2: Dodavanje Virtual Box repozitorija na Debian 12
Pošto se preuzme Virtual Box GPG kljuć, potrebno je dodati njen repozitorij u datoteku `/etc/apt/sources.list`, a to radimo sljedećom komandom.
$sudo apt-get update
KORAK 3: Instalacija potrebnih kernel modula
Pošto se doda repozitorij Virtual Box-a u datoteku `/etc/apt/sources.list`, potrebno je instalirati nakon toga, Linux kernel module koji su potrebni za virtualizaciju. To možemo izvesti unosom sljedeće komande.
KORAK 4: Instalacija Virutal Box-a
Pošto se kernel moduli instaliraju, slijedi instalacija Virtual Box-a. Tu operaciju možemo izvesti sljedećom komandom.
Nakon instalacije Virtual Box-a na Debian 12, preporučujem da ažurirate repozitorije te izvršite resetovanje vaše mašine kako bi promjene uzele efekta te Virtual Box bio u potpunosti spreman za upotrebu. Ovo bi bilo sve u ovom članku. Do čitanja!!!
Dodavanje repozitorija u datoteku '/etc/apt/sources.list' na Debian Linux 12
Početkom nove godine, obavio sam frišku instalaciju Debian Linux 12 ‘Bookwork’ distribucije na svoj novi laptop HP-Envy. Nakon završetka instalacije, pokušao sam obaviti ažuriranja ali je terminal vratio grešku da je ažuriranje nemoguće obaviti jer nisu dostupni repozitoriji odakle Debian dobavlja nadogradnje i ažuriranja. Razlog je taj što datoteka ‘/etc/apt/sources.list’ ne sadrži repozitorije odakle se obavlja instalacija Debianovih aplikacija, paketa, nadogradnji i ažuriranja. U ovom članku pogledajte kako dodati repozitorije u datoteku ‘/etc/apt/sources.list’ na Debian Linux 12?
Dodavanje korisnika u '/etc/sudoers' datoteku u Debian Linux 12
Nedavno sam kupio novi laptop HP-Envy sa sjajnom konfiguracijom te sam odmah na njena instalirao Debian GNU/Linux 12 ‘Bookworm’. Nakon završetka instlacije, pokušao sam izvršiti ažuriranja i nadogradnje, međutim terminal me je pozdravio sa porukom kako korisnik ‘amar’ nije član ‘sudo’ grupe te da ista operacija ne može biti izvršena. U ovom članku, pogledajte kako dodati korisnika u ‘/etc/sudoers’ datoteku kako bi se otklonio ovakav incident.